Muzeum Znaki Czasu powstało z pasji do historii.

Zbiory oraz wiedza gromadzone przez lata przybierały różne formy działań wystawienniczo- edukacyjnych inicjatora i założyciela muzeum – Grzegorza Sztala.

Były to audycje radiowe, spotkania w szkołach połączone z pokazem kolekcji, użyczanie zbiorów gromadzonych
z pasją przez lata na muzealne wystawy czasowe, prelekcje na konferencjach a także gawędy na spotkaniach
w luźniej atmosferze.

Grzegorz Sztal jest od 30 lat członkiem Lubelskiego Oddziału Stowarzyszenia Milośników Dawnej Broni i Barwy,
a także honorowym członkiem Roztoczańskiej Konnej Straży Ochrony Przyrody. Jest m. in. inicjatorem chóru tej organizacji, który to często towarzyszy spotkaniom wprowadzając wyjątkową atmosferę.

Tradycją stało się między innymi wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych z okazji świąt narodowych a także kolęd w okresie bożonarodzeniowym w klimatycznym miejscu jakim jest Dworek Wincentego Pola w Lublinie.

Aura tych wydarzeń cieszy się pozytywnym odbiorem i gromadzi wokól siebie coraz szersze grono sympatyków.

Dotychczasowe działania będą kontynuowane pod szyldem Prywatnego Muzeum Historycznego.

Jako instytucja chcemy nie tylko kontynuować, ale także poszerzać działalność o nowe projekty edukacyjne, artystyczne i wystawiennicze zarówno indywidualnie jak i przy współpracy z pasjonatami, organizacjami
i instytucjami.

Muzeum powstało by gromadzić unikalne zbiory i udostępniać je szerszemu odbiorcy, zarówno fizycznie jak
i w wersji zdigitalizowanej.

Jednym z celów Muzeum jest tworzenie przestrzeni kontaktu z dziedzictwem kultury lokalnej, narodowej
i światowej. Zależy nam na tym, aby ten kontakt był angażujący, dynamiczny. W nasze działania chcemy włączyć przede wszystkim lokalną społeczność.

Pragniemy przekazywać coś więcej niż ‘suche’ fakty, chcemy poruszyć odbiorcę, wywołać emocje, a przez to sprawić, że historia zaciekawi bez względu na to czy interesujemy się nią jako dziedziną naukową czy też zupełnie nie. Aby to osiągnąć staramy się patrzeć na eksponat przez pryzmat ludzkich losów a nie ciągu znaków układających się w daty i statystyki, które szybko ulatują z pamięci.

Zakres gromadzonych przez nas pamiątek jest szeroki, nie ograniczamy naszych zbiorów do jednej dziedziny.
W naszej stale powiększającej się kolekcji znajdują się eksponaty związane m. in. z orężem wojskowym, druki, fotografie, karty pocztowe, listy, zegary i przedmioty codziennego użytku sprzed lat.

Zapraszamy wszystkich chętnych do współpracy.